Artikel top billede

Nationalbanken søger it-leverandør til kæmpe-ordre på en milliard kroner: Skal overtage driften fra KMD

Nationalbanken søger med en milliard kroner i hånden ny hoved-leverandør, der skal stå drift og udvikling af alle bankens datacentre og være med til at føre banken sikkert over i clouden.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Nationalbankens nye kæmpeudbud.
320
1:45 min
Nationalbanken står klar med op med op mod en milliard kroner til det it-selskab, der vil kunne indtræde som ny hoved-leverandør af bankens store drifts-miljø.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren