Artikel top billede

Microsofts vilde datacenterplaner: I år skal der bygges mindst et datacenter om ugen

Microsoft lægger op til en massiv datacenter-satsning i løbet af 2021. Få indsigt i selskabets planer her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Microsofts 2021-planer for datacentre
  • Få genvej til Microsoft virtuelle datacenter-udstilling
356
2 min
Den amerikanske software-gigant opruster markant i 2021 som del af selskabets globale satsning indenfor cloud- og datacentre.

Mens der allerede i dag anvendes over 200 datacentre fordelt på 34 lande, vil der inden årets udgang ske en eksplosiv vækst i antallet af datacantre – og samtidig udvides aktiviteterne til et tocifret antal nye lande.

Det fremgår af en virtuel rundvisning, som Microsoft ’Virtual Story Labs’ har udarbejdet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning