Artikel top billede

Frygt: Password-hackere kan have udnyttet systemadgang til spionage og ransomware-angreb

Først fik hackere password-manager-brugere til at downloade en falsk opdatering. Og så sugede de it-kriminelle ofrenes passwords. Men måske er det ikke det eneste, cyberaktørerne lavede i virksomhedernes systemer.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Jan Kaastrup frygter Moserpass-hackere har gjort i ofres it-systemer.
  • Læs hvorfor angrebet har ramt de mest sikkerhedsansvarlige virksomheder.
669
3:30 min
Det er måske ikke kun dumping af ofres passwords, som Moserpass-angriberne har foretaget sig i de systemer, der er blevet kompromitterede i et omfattende angreb på password-manageren Passwordstate.

For anden gang inden for få måneder har en dansk sikkerhedsvirksomhed afsløret et hackerangreb i international skala.

”Det er sgu ret sindssygt. Det er ret sofistikeret,” er sikkerhedsvirksomhedens CSIS's Jan Kaastrups første reaktion, da Computerworlds journalist beder ham om at forklare, hvordan ondsindede cyberangribere er lykkedes med at skubbe en forfalsket opdatering ud til brugere af den populære adgangskodeadministrator Passwordstate, der ejes af den australske software-virksomhed ClickStudios.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Hun har ansat masser af CISO'er - og hun har et klart bud på, hvorfor de ikke holder længe i jobbet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

SAP-kunder holder igen i stor stil: Vil ikke skifte til S/4HANA selv om SAP snart lukker for support

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske it-folk på job-jagt mødes af tavshed efter samtaler og personlighedstest: Inger Østergaard har oplevet det masser af gange

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Oracle ramt af kæmpe-hack: Sådan bør du agere, hvis du anvender selskabets løsninger

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fyret af Donald Trump og Elon Musk: Nu forsøger falske headhuntere at rekruttere amerikanske AI-eksperter og tidligere embedsfolk