Artikel top billede

Test: Huawei Sound X er hvad du får, når du giver en smart-højttaler det hvide snit

Smarthøjttaleren fra den kinesiske teknologi-kæmpe er desværre handikappet af storpolitik. Det er der ikke desto mindre kommet et godt slagtilbud ud af.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvad der forhindrer Sound X i at brillere
  • Computerworlds dom over den nu skarpt prissatte højttaler
790
4 min
Hvad gør man, når man ikke længere er velkommen i det gode selskab?

Man finder selvfølgeligt nye klubber, hvor man er velkommen.

Det er lidt den rute, som den kinesiske mobilproducent Huawei har fundet sig i de vestlige markeder, hvor selskabets mobiltelefoner og mobil-infrastruktur er blevet udelukket både direkte og indirekte.

Som en af klodens største elektronikvirksomheder har selskabet dog andre ben at stå på. Huawei er gået fra at være debutant til kompetent pc-producent på ingen tid og satser stadigvæk mere på smart, trådløs lyd.

Mens Huawei har haft lidt varierende held i headset-segmentet, lægges der op til et helt andet drøn i hjemmet, med design-højttaleren Sound X, som udviklet i partnerskab med de audiofile med skøre lydingeniører fra franske Devialet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel