Artikel top billede

(Foto: www.henrikfrydkjaer.dk)

Coops software-selskab lander sin første aftale efter lanceringen: "Hvis vi kan lande en håndfuld kunder som den her om året, så er vi meget tilfredse"

I efteråret sprang Coop ud som software-leverandør med virksomheden Lobyco. Nu har virksomheden solgt sit system til en af Islands største detailvirksomheder. Dermed har Lobyco nu erobret 25 procent af det islandske marked.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om selskabets første store aftale sine virksomheden blev etableret
  • Hvad ambitionen for Coops selvstændige softwareselskab er
  • Hvad kommerciel direktør Anders Mittag ser som fremtiden for selskabet
656
3:30 min
Coop-koncernens software-løsning er tilsyneladende så stor en succes, at selskabet i efteråret annoncerede, at man vil sælge ud af løsningen gennem et selvstændig selskab.

Samtidig blev Lobyco lanceret, der er navnet på virksomheden, der nu skal erobre verden med den danske supermarkedsteknologi.

Nu har virksomheden så landet sin første store aftale med en udenlandsk supermarkedskæde efter lanceringen i september.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter exit fra Arla: Torben Fabrin indsættes som ny CIO i Stark Group med 19.000 medarbejdere - Pernille Geneser fratræder


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis