Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse er sikker på, at han har fundet bagmændene bag det værktøj, der er blevet anvendt til at hacke sikkerhedskæmpen FireEye. "Ved at følge brødkrummerne har vi set i den kode, der er blevet brugt," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Peter Kruse mener EvilCorp står bag levering af våbnet til kæmpehacket af FireEye.
517
2:45 min
I et målrettet angreb er en af verdens største it-sikkerhedsvirksomheder FireEye blevet hacket.

Selskabet oplyste tidligere onsdag, at de it-kriminelle har fået et software-værktøj med sig, der bruges til at teste forsvarssystemer hos selskabets kunder.

Nu mener Peter Kruse, der er medstifter og sikkerhedsekspert af den danske sikkerhedsvirksomhed CSIS, at han med en vis sikkerhed kan pege på, hvem der står bag.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren