Artikel top billede

Anders Holm Jørgensen, direktør for Unit4 i Danmark.

Billede: Alexander Haslund. (Foto: Alexander Haslund)

Efter 15 år på det danske marked sætter ERP-leverandøren Unit4 ny aggressiv strategi: Skal tredoble den danske forretning over de næste fem år

Interview: Tidligere på året blev Anders Holm Jørgensen forfremmet til direktør for den danske gren af ERP-leverandøren Unit4. Han havde en betingelse for at overtage tøjlerne, og det var arbejdsro til at lægge en ny strategi, der skal tredoble Unit4 på det danske marked.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Unit4's nye strategi på det danske marked
  • Hvilken branche Unit4 vil gå efter på det danske ERP-marked
  • Hvor mange aftaler Unit4 har mål om at lande i 2021
  • Hvorfor der ifølge Unit4's direktør er plads til Uni4 på det danske marked
  • Hvilke konkurrenter Unit4 skal kæmpe mod på det danske marked
1.266
6:30 min
I 15 år har den hollandskstiftede ERP-virksomhed Unit4 haft sin gang på det danske marked.

Det har været en relativ stille tilværelse for selskabet, der på verdensplan har omkring 3.000 medarbejdere og især i vores nabolande, Sverige og Norge, har vokset sig store.

Men for omkring et halvt år siden, kort inden corona-nedlukningen af Danmark, blev Anders Holm Jørgensen forfremmet til direktør for det danske selskab.

Han havde en betingelse for at overtage den rolle.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren