Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Ny alarm: Hackere bombarderer danske organisationer med phishing-mails

CFCS er ude med en ny trusselsrapport. Danske virksomheder bliver bombarderet med skadelige mails, og det store tema i dem er Corona.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilket tema phishing-hackerne oftest bruger til at lokke ofrene i nette med.
272
1:30 min
Op mod 80 procent af de mails, en dansk organisation modtager fra eksterne afsendere, er uønskede eller direkte skadelige. Det slår Center for Cybersikkerhed (CFCS) fast i en netop udkommet trusselsrapport.

Rapporten understreger desuden, at phishing gennem mails er en ”vedvarende og alvorlig cybertrussel” mod ikke bare danske virksomheder, men også myndigheder og borgere i almindelighed.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren