Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Aarhus Kommune aflyser ESDH-opgave til 30 millioner efter brok fra leverandør

En leverandør har brokket sig så meget over udbudsmaterialet i Aarhus Kommunes 30 millioner kroners ESDH-udbud, at kommunen nu har valgt at trække opgaven tilbage og begynde forfra.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor annullerer Aarhus Kommune stort ESDH-udbud
  • Hvorfor udbuddet trækkes tilbage
  • Hvad Aarhus Kommune nu har planer om
523
2:45 min
Efter et udbudsforløb, der strækker sig tilbage fra slutningen af 2019, annullerer Aarhus Kommune nu en ESDH-opgave til estimeret 30 millioner kroner over seks år.

Det sker efter, at en vinder ellers var udpeget, som Aarhus Kommune havde planlagt at skrive under med i slutningen af august.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning