Artikel top billede

(Foto: Banedanmark)

Banedanmarks CISO stopper efter bare ni måneder i spidsen for ny enhed

Efter bare ni måneder som CISO stopper Banedanmarks it-sikkerhedschef, der ellers var blevet sat i spidsen for en spritny afdeling.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Banedanmarks CISO stopper
  • Hvordan Banedanmark forholder sig til, at deres CISO stopper efter bare otte måneder på posten
479
2:30 min
I januar kunne Banedanmark præsentere en spritny it-sikkerhedsafdeling med en ny CISO i spidsen, der skulle have ansvaret for Banedanmarks digitale sikkerhed.

Men nu stopper den nye CISO, Mikkel Jochimsen, helt hos Banedanmark efter mindre end et år på posten.

Ifølge Mikkel Jochimsen selv sker hans exit på grund af uenigheder om hans fremtidige rolle.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren