Artikel top billede

FE's ejendom Sandagergård på Amager. Foto: Google Maps.

Se billederne: Her er det tophemmelige spiondatacenter på Amager

På sydspidsen af Amager ligger Sandagergård, der huser et hemmeligt datacenter tilhørende Forsvarets Efterretningstjeneste. Datacentret, der er bygget med hjælp fra amerikanske NSA-agenter, driver et avanceret spionværktøj, der er brugt til at spionere mod danskere.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i FE's datacenter på Amager, der driver et avanceret spionværktøj
  • Luftbilleder af grunden, der tilhører FE
  • Hvilken indblanding den amerikanske efterretningstjeneste har i datacentret
522
2:45 min
Sandagergård på Amagers sydspids var oprindeligt et gammelt landbrug.

Men med tiden og stedets overtagelse af Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) har det gamle landbrug fået andre funktioner.

I dag er gården arbejdsplads for en stor del af FE's medarbejdere - men også lokation for et datacenter, der er bygget til at huse et tophemmeligt spionsystem.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I et stort center i Barcelona er Mads en af de 20 danskere, der modererer al indhold på Facebook og Instagram

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske sikkerheds-eksperter: Lukning af verdens vigtigste sårbarhedsdatabase kan få alvorlige konsekvenser

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

NNIT's ejere har på blot fire måneder tabt 735 millioner kroner: ”Vi holder nøje øje med situationen og vil løbende rette til”


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis