Artikel top billede

(Foto: Kasper Løjtved / Kasper Løjtved)

Tidligere chef for Europol og PET bliver en del af dansk sikkerhedsvirksomhed: "Det ville jeg gerne hjælpe med til at give et skub med på vejen"

Interview: Den danske it-sikkerhedsvirksomhed Improsec har fået tidligere Europol-chef Troels Ørting med i bestyrelsen. Ørting er i dag formand for World Economic Forums cybersikkerhedsråd.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor den tidligere chef for Europols cyberenhed bliver en del af Improsec
  • Læs hvordan Troels Ørting mener han kan bidrage til den danske it-sikkerhedsvirksomhed
  • Se Ørtings bud på, hvorfor der ikke er flere it-sikkerhedsvirksomheder i Danmark
968
5 min
Efter mere end 15 år i udlandet er formand for World Economic Forums cybersikkerhedsråd, Troels Ørting, vendt hjem til Danmark igen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter exit fra Arla: Torben Fabrin indsættes som ny CIO i Stark Group med 19.000 medarbejdere - Pernille Geneser fratræder