Artikel top billede

Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

EU-domstolen kom tidligere på året med en afgørelse, der satte Facebooks overførselsgrundlag til USA ud af spillet. Her er fem bud fra Danmarks DPO-Forening på anbefalinger til, hvordan danske virksomheder skal forholde sig.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Danmarks DPO-Foreningsanbefalinger
  • Hvorfor du bør gennemgå alle dine it-kontrakter
  • Hvad Schrems II-dommen får af betydning for danske virksomheder
842
4:15 min
Det er fortsat usikkert præcis hvilke konsekvenser, det får, at EU-domstolen tidligere på året erklærede Facebooks overførselsgrundlag til USA for ugyldigt i den såkaldte Schrems II-afgørelse.

Vi ved, at afgørelsen betyder, at Privacy Shield, som var det grundlag Facebook har brugt, ikke længere kan benyttes, men det er fortsat usikkert, hvad det præcis betyder for danske virksomheder.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren