Artikel top billede

Tidligere dansk top-CISO efter hackerangreb på Garmin: "De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt"

Det ligner et simpelt ransomware-angreb, der har tvunget GPS-giganten Garmin til at lukke for flere af selskabets systemer.

Premium Kun for abonnenter
Flere systemer er fortsat nede efter den amerikanske producent af GPS-udstyr, Garmin, onsdag blev ramt af et omfattende ransomware-angreb.

Tidligere it-sikkerhedschef i Lego og Velux, Henrik Lei, peger på, at ransomware som dette oftes skyldes simple fodfejl hos virksomheden.

"De fleste ransomware-angreb skyldes, at nogle meget simple ting er gået galt. Her ser det ud som om, at man har fået adgang til nogle privilegerede rettigheder og kunne gå hele netværket igennem med dem," siger Henrik Lei.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning