Artikel top billede

Dansk GlobalConnect-boss efter nyt stort underskud: "Jeg sidder ikke og kigger på bundlinjen. Jeg skal vise vækst"

I 2019 ender GlobalConnect endnu en gang med et større milliontab på bundlinjen. Det er resulatet af en storstilet vækstplan, der over årene skal føre til en mere og mere lukrativ forretning, lyder det fra Louise Hahn, landechef for GlobalConnect i Danmark. Se hendes vækstplan her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor taber GlobalConnect penge
  • Læs mere om GlobalConnects vækststrategi
  • Se landechefens svar på hvornår GlobalConnect igen skal tjene penge på bunden
848
4:15 min
Skal man op og bidde skeer med de store teleleverandører som TDC på det danske fibermarked, koster det penge.

Det er i hvert fald realiteten hos GlobalConnect, der endnu en gang må konstatere et større milliontab som følge af en vækstplan, der først og fremmest går på at bygge fiber, fiber og mere fiber.

I 2018 landede GlobalConnect et minus på 103 millioner kroner for den danske og tyske forretning. Det minus er i 2019 blevet mere end halveret, men lander på minus 42 millioner kroner.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning