Artikel top billede

Den nyudnævnte direktør for EnergiCERT, Søren Maigaard (mf.) sammen med Jørgen S. Christensen, direktør hos Dansk Energi (tv.) og CIO hos Energinet, Morten Gade Christensen (th.). (Foto: Energinet - Jakob Fynsk / JFY)

Norlys-CISO bliver direktør for ny cyberenhed med millioner af kroner i ryggen: "Jeg er bare et stort smil, fordi jeg var så heldig, at det kunne blive mig"

Norlys' CISO, Søren Maigaard, er blevet udnævnt som direktør for energibranchens spritnye cyberenhed. Den nye direktør betegner det selv som en drøm, der går i opfyldelse.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se den nye direktørs planer for den kommende EnergiCERT
  • Hvorfor Søren Maigaard har sagt ja til jobbet
787
4 min
Dansk Energi, Energinet og Dansk Fjernvarme stiftede tidligere på året en ny cyberenhed, der skulle koordinere it-sikkerhedsindsatsen på tværs af branchen.

Nu har man fundet en direktør til den nye EnergiCERT, og det bliver Norlys' CISO, Søren Maigaard, der skal stå i spidsen for det nye samarbejde.

En stilling som han selv betegner som drømmejobbet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren