Artikel top billede

Bankdata fortsætter milliard-investeringer i it: Coronakrisen har øget bankers behov for digital udvikling

Trods coronakrise og økonomisk nedtur ser millionerne ud til at fortsætte ind hos Bankdata, der driver it og digitalisering for ni banker. "Jeg oplever ikke, at efterspørgslen på it-løsninger er gået ned," siger Bankdatas chef for digitalisering, Peter Bering.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Bankdatas resultat for 2019
  • Sådan påvirker coronakrisen bankernes behov for digitalisering
  • Derfor kan man ifølge Bankdatas digitaliseringschef ikke spare sig til en god forretning
530
2:45 min
1,7 milliarder kroner brugte Bankdata i 2019 på at opfylde behovene og kravene for bankcentralens ni ejere i form af blandt andet Alm. Brand Bank, Jyske Bank og Sydbank.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning