Artikel top billede

Fortalt til: Lars Jacobsen | (Foto: Lars Jacobsen)

Mennesker i IT
Udgivet 28. maj 2020 kl. 15.15
Premium Kun for abonnenter
Jeg har i nogle år plæderet for, at vi kunne blive klogere på fiskeriet. Så havde vi en dag en kollega, der var på vej til Grønland og sad sammen med en forsker nede fra Aarhus Universitet.

De fandt jo hurtigt sammen - og det var egentligt der, det tog fart.

Forskerne vil rigtigt gerne vide noget om vand og klimaforandringer. Og vi vil rigtigt gerne vide noget om vand, klimaforandringer og fiskeri.

Og hvem ved mest om det? Og hvem kommer mest rundt oppe på Grønland? Det gør vi.

Flere mennesker i IT Om mennesker i it


Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer