Artikel top billede

Foto: Danish Agro

Dansk landbrugsgigant stadig på bar bund tre dage efter hackerangreb: "Der pågår et større analysearbejde"

Søndag blev Danish Agro ramt af et ransomware-angreb, der har lagt flere dele af koncernens it-systemer ned. Tre døgn senere har koncernen fortsat ikke det fulde overblik over situationen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke systemer Danish Agro fortsat mangler adgang til
  • Hvad Danish Agro ved om hackerangrebet på nuværende tidspunkt
715
3:45 min
Siden søndag aften har it-afdelingen hos Danish Agro arbejdet på højtryk sammen med samarbejdspartnere efter koncernen blev ramt af et omfattende ransomware-angreb.

Selskabet har implementeret en række work arounds, så kunderne kan bestille ordrer igen, men man mangler stadig det fulde overblik over hackerangrebet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren