Artikel top billede

Søren Rinnov Østergaard, Fujitsus danske direktør. (Foto: Mads Stahlschmidt / WWW.MADSSTAHLSCHMIDT.COM +45 20; WWW.MADSSTAHLSCHMIDT.COM +45 20161799)

Fujitsu-hold blev tilbageholdt i lufthavnen i Grønland: "Indtil videre kigger vi ikke ind i deciderede tab, men forsinkelser"

Flere danskere fra Fujitsu var i forrige uge på vej til Grønland for at deltage i en sidste implementeringsfase og overtagelse på et større system. Men i lufthavnen blev danskerne tilbagehold på grund af smittefare. "Vi kommer generelt til at se forsinkelser på leverancerne af større it-projekter, der kræver at mange mennesker sætter sig sammen," lyder det fra Fujitsus danske direktør.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det gik med det Grønlandske it-projekt
  • Sådan vurderer Fujitsus danske direktør konsekvenser af corona
  • Forventningerne til Fujitsu Danmarks regnskab, der afsluttes 31. marts
540
2:45 min
"Sidste uge var en række af vores medarbejdere på vej til Grønland. De skulle være med til den sidste implementeringsfase og overtagelsesprøve på et større system."

Sådan fortæller Søren Rinnov Østergaard, direktør for Fujitsu i Danmark, Island og Grønland.

Med en galoperende coronafrygt og -smitte under opsejling fik det danske Fujitsu-hold dog ikke uden videre lov til at blive lukket ind i Grønland.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel