Artikel top billede

Corona-virus har stor effekt i it-branchen: Sådan reagerer it-virksomhederne - nordjysk Telenor-medarbejder smittet

It-virksomhederne er i fuld gang med at tage deres forholdsregler mod corona-virussen. Se her, hvordan en række af dem reagerer.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan en række it-firmaer reagerer på corona-virus.
  • Se hvilke forholdsregler, der træffes.
  • Læs om aflysninger og udskydelser af store it-events.
1.058
5:30 min
It-virksomhederne er i både Danmark og internationalt i fuld gang med at tage deres forholdsregler for at dæmme op for den meget omtalte corona-virus.

Fredag præsenterede statsminister Mette Frederiksen (S) sammen med blandt andet Sundhedsstyrelsen som bekendt en række opfordringer til at undgå spredning - herunder minimering af håndtryk, kram og kys.

Desuden opfordrer myndighederne til, at alle arrangementer med mere end 1.000 deltagere bliver aflyst eller udsat, mens arrangører af arrangementer med færre end 1.000 deltagere nøje bør overveje situationen.

Flere store events i Danmark flyttes

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

SAP-kunder holder igen i stor stil: Vil ikke skifte til S/4HANA selv om SAP snart lukker for support

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske it-folk på job-jagt mødes af tavshed efter samtaler og personlighedstest: Inger Østergaard har oplevet det masser af gange

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Oracle ramt af kæmpe-hack: Sådan bør du agere, hvis du anvender selskabets løsninger

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fyret af Donald Trump og Elon Musk: Nu forsøger falske headhuntere at rekruttere amerikanske AI-eksperter og tidligere embedsfolk

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen