Artikel top billede

Nemlig.com tvunget til at offentliggøre datalæk: Datatilsynet bekymret over stigende tendens til mørklægning af sager

I to sager har Datatilsynet givet et påbud om at virksomhederne skulle offentliggøre om et datalæk ved at underrette de ramte borgere.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Datatilsynet kræver at nemlig.com offentligør databrud
  • Læs mere om den tendens Datatilsynet oplever
428
2:15 min
250.000 kunder var sidste år en del af et datalæk hos dagligvare-selskabet Nemlig.com.

Men ingen af de tusindvis af danskere fik besked om, at deres data var blevet lækket. Det drejer sig om navn, adresse og varekøb på de mange tusinde kunder.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer