Artikel top billede

Photo by Macau Photo Agency on Unsplash (Foto: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash)

Smittefare tvinger danske Tradeshift til at lukke afdeling på ubestemt tid: "I det første kvartal bliver omsætningen i Kina hårdt ramt"

Spredningen af coronavirus får mærkbare konsekvenser for danske Tradeshifts kinesiske afdeling, der nu er tvunget til lukning på ubestemt tid. Få Tradeshift-stifteren Mikkel Hippe Bruns forklaring på, hvordan selskabet håndterer den usædvanlige situation.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Danske Tradeshift har en afdeling på 70 medarbejdere i Kina, som nu skal arbejde hjemmefra. Bliv klogere på, hvordan selskabet håndterer det
  • Få indsigt i hvordan Tradeshift bliver økonomisk ramt af smitten
  • Få Tradeshift-stifter Mikkel Hippe Brun-vurdering af, hvor længe situationen kommer til at stå på
891
4:30 min
I dag skulle de cirka 70 ansatte hos danske Tradeshifts kinesiske afdeling være mødt på arbejde efter en forlænget kinesisk nytårsferie.

Men på grund af den aktuelle epidemi med coronavirus står selskabets kontorer stadig tomme. Det kommer de til at gøre hos Tradeshift og i store dele af Kina frem til tidligst 9. februar.

Og allerede nu forudser Tradeshifts medstifter og chef for det asiatiske marked, Mikkel Hippe Brun, at virusepidemien vil få mærkbare økonomiske konsekvenser for den kinesiske afdeling

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer