Artikel top billede

Tre pointer fra ugen der gik: Morten Felding klarede sig igennem bestikkelsessag - men løb ikke hurtigt nok, Per Koguts 14. år i spidsen for NNIT bliver afgørende og ITB er gået på jagt efter nye medlemmer - og det er ikke SMV'erne

En begivenhedsrig uge er ovre i den danske it-branche. Vi har samlet de tre vigtigste pointer fra ugen der gik.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre pointer fra ugen der gik
1.032
5:15 min
Topdirektør Morten Felding er smidt ud af den danske Atea-forretning efter godt og vel seks år på posten, som han tiltrådte i maj 2014.

En karriere som især vil blive husket for en ting.

For der skulle bare gå lidt over et år, før Morten Felding stod over for den største udfordring i hans lange direktør-karriere.

9. juni 2015 ransagede det danske politi hovedsædet i Ballerup.

Det var startskuddet på, at Atea blev inddraget i den store bestikkelsessag, som siden hen skulle fylde så

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning