Artikel top billede

Rådhuset for Herning Kommune.

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik: 500 personers CPR-numre blev delt med usikkert tredjeland - EG afviser kritikken

En anmeldelse fra Herning Kommune har ført til alvorlig kritik fra Datatilsynet efter, at 500 borgeres persondata er blevet sendt til en leverandør i et usikkert tredjeland.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Datatilsynet udtaler alvorlig kritik
  • Læs hvorfor EG afviser kritikken fra Datatilsynet
428
2:15 min
Herning Kommune anmeldte et brud på GDPR til Datatilsynet da it-virksomheden EG havde sendt personoplysninger på kommunens borgere til en ikke godkendt underleverandør.

Det får Datatilsynet til at udtale "alvorlig kritik" for at overføre persondata til leverandøren uden nødvendig kontrol med, hvordan leverandøren håndterer borgernes oplysninger.

Datatilsynet har lagt vægt på, at det omfatter et stort antal borgere og at det netop er tale om personnumre.

"Datatilsynet udtaler alvorlig kr

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter exit fra Arla: Torben Fabrin indsættes som ny CIO i Stark Group med 19.000 medarbejdere - Pernille Geneser fratræder