Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

CIO Morten Bruun Steiner i gang med at flytte 550 servere for at bygge nyt it-landskab hos PFA

Interview: Ved at nedbringe antallet af egenudviklede forretningsapplikationer og flytte 550 servere er den tidligere Edlund-topchef, Morten Bruun Steiner, ved at modernisere it-landskabet hos PFA Pension. "Målet er, at vi sænker væksten i omkostningerne signifikant, men det samlede budget vil stige lidt over de næste fem år," lyder det fra PFA Pensions CIO.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i det it-landskab som PFA Pension er ved at bygge
  • Læs hvordan PFA Pensions CIO Morten Bruun Steiner vil nedbringe en stor del af koncernens egenudviklede applikationer
  • Indsigt i pensionsselskabet nye serverstruktur
  • Se Morten Bruun Steiners holdninger til kundeflugten hos PFA Pension-leverandøren NNIT
  • Bliv klogere på hvordan PFA Pension-CIO'ens plan kan sikre, at selskabet kan opnå mere uden at øge antallet af it-medarbejdere
1.959
10 min
Morten Bruun Steiner landede i stolen som ny CIO hos PFA Pension i begyndelsen af 2019.

Den tidligere Edlund-topchef har været på CIO-posten i ti måneder, og han er nu gået i gang med at modernisere pensionselskabets it-landskab.

Moderniseringen indebærer blandt andet en væsentlig reduktion af koncernens 200 applikationer, hvoraf størstedelen er egenudviklede, samt en rejse mod skyen med en ny serverstruktur.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer