Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

DXC Technology har pumpet mere end 600 millioner kroner ind i den danske forretning over det seneste år: "Vi er klar til at skyde kanonen af"

DXC Technology Danmark har fået mere end 600 millioner kroner over det seneste år fra moderselskabet. Pengene står klar til at blive skudt af, lyder det fra direktør Peter Winther-Schmidt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor meget kapital det danske selskab er blevet tilført fra moderselskabet
  • Hvad skal pengene bruges på?
  • Indsigt i den fremtidige strategi
653
3:30 min
Egenkapitalen hos DXC Technology Danmark har fået et gevaldigt løft det seneste år.

Selskabet har nemlig modtaget over en halv milliard kroner, så den danske forretning er polstret til at foretage yderligere opkøb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning