Artikel top billede

Hotelkæde mistede data om 339 millioner kunder: Nu får selskabet GDPR-bøde på over 800 millioner kroner

De britiske datamyndigheder har tilkendegivet, at man planlægger en bøde til hotelkæden Marriott på mere end 800 millioner kroner.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Marriott nu skal betale mere end 800 millioner kroner til det britiske datatilsyn
  • Læs forklaringen på den massive bøde til den amerikanske hotelkæde
344
1:45 min
Den amerikanske hotelkæde Marriott skal grave dybt i lommerne efter, at selskabet i november sidste år opdagede, at selskabet havde mistet 339 millioner hotelgæsters personoplysninger i et hackerangreb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning