Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Efter tilsynsbesøg: Datatilsynet langer ud efter 31 kommuner og seks virksomheder - se hele listen her

31 kommuner, seks virksomheder og to ministerier har ikke udpeget eller oplyst om en databeskyttelsesrådgiver (DPO) og det får derfor Datatilsynet til at udtale kritik.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de myndigheder og virksomheder, der bliver kritiseret af Datatilsynet
  • Se hvilke virksomheder der får "alvorlig kritk" af Datatilsynet for ikke at have udpeget en DPO
548
2:45 min
Efter et tilsynsbesøg kan Datatilsynet konstatere, at 31 kommuner, fire virksomheder og to ministerier enten ikke har

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel