Artikel top billede

It-giganternes danske datacentre sluger enorme mængder strøm: Men de rummer faktisk store forretningsmuligheder

Brancheorganisationen Dansk Energi mener, at vi skal se it-giganternes energislugende datacentre som en forretningsmulighed.

Premium Kun for abonnenter
Det bliver i stigende grad it-giganter som Apple, Google og Facebook, der kommer til at aftage den danske energiproduktion.

I en fremskrivning har Energistyrelsen eksempelvis vurderet, at 16,7 procent af det danske energiforbrug i 2030 vil gå til driften af de store datacentre, som Apple, Google og Facebook har valgt at placere i Danmark.

Men det er ikke et problem, hvis du spørger Lars Aagaard, der er direktør for brancheorganisationen Dansk Energi.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren