Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sine Fiig Læssøesgade 14,bagh.3sal 2200 København N. mail:fotograf@sinefiig.dk mobil:21492627 / Sine Fiig)

Datatilsynets nye tilsynschef: Det skal du forvente af tilsynet i fremtiden med mig ved roret

Interview: Datatilsynets nye tilsynschef kommer her med sine planer for fremtiden hos Datatilsynet. Virksomheder kan blandt andet forvente mere transperens og dialog, hvis det står til Frederik Siegumfeldt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den nye tilsynschefs planer for Datatilsynets tilsyn i fremtiden
  • Hvilke tre principper den nye tilsynschef vil arbejde efter
  • Hvorfor han takkede ja til jobbet i den danske data-myndighed
777
4 min
Fra 1. maj bliver det Frederik Siegumfeldt, der vil stå i spidsen, når Datatilsynet tropper op på tilsyn hos de danske virksomheder og myndigheder.

Men står det til ham, skal et besøg fra Datatilsynet i langt mindre grad være forbundet med svedige håndflader og rystende knæ.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren