Artikel top billede

Henrik har netop scoret millioner på at sælge sit livsværk til Visma: "Jeg har fundet en ekstra god flaske champagne frem, og nu skal konen inviteres på restaurant og fornøjelse i weekenden"

Interview: Henrik Rabæk Poulsen har efter 20 år som ejerleder solgt sit livsværk til Visma. Et skelsættende øjeblik, fortæller han til Computerworld.

Premium Kun for abonnenter
Den aarhusianske it-erhvervsmand Henrik Rabæk Poulsen kan i fremtiden se tilbage på onsdag 6. marts 2019 som en skelsættende dag.

For her satte han om formiddagen en signatur på en aftale om at sælge sit livsværk, it-firmaet IMS, til den norske it-koncern Visma for et tocifret millionbeløb.

”Jeg har fundet en ekstra god flaske champagne frem, og nu skal konen

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren