Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Center for Cybersikkerhed om mulig tvangs-indskrivning af danske virksomheder: “Påbuddet er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skulle udbredes”

Interview: Center for Cybersikkerhed: Vi vil kun i særlige tilfælde tvinge virksomheder med i overvågningsnetværk. "Det her påbud er en detalje i forhold til, hvordan vi forestiller os, at netværket skal udbredes," siger direktør-

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Thomas Lund-Sørensens svar på kritikken af det nye lovforslag fra forsvarsministeren
  • Find ud af, hvor mange virksomheder man regner med maksimalt at skulle tilmelde sensornetværket
  • Læs hvorfor Thomas Lund-Sørensen mener, at endnu flere virksomheder vil tilmelde sig sensornetværk fremover
895
4:30 min
Bølgerne går højt i disse dage efter, at forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) tirsdag præsenterede et nyt lovforslag der gav flere bemyndigelser til Center for Cybersikkerhed (CFCS).

Det kan du

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning