Artikel top billede

Finansforbundet stærkt bekymret over IBM's overtagelse af danske Nordea-ansatte

Interview: IBM overtager 1. februar 54 danske it-folk fra Nordea. Dermed forsvinder medarbejdernes kollektive rettigheder. Det får Finansforbundet til at danne fælles front med Prosa, HK Privat og Ingeniørforeningen i kampen for at få IBM til i højere grad at tilpasse sig det danske arbejdsmarked.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Finansforbundets bekymringer
  • Find ud af hvorfor fagforbundet mener IBM i højere grad bør tilpasse sig det danske arbejdsmarked
  • Bliv klogere på hvordan Finansforbundet nu vil danne fælles front imod IBM med en række andre danske fagforeninger
  • Læs også hvorfor Finansforbundet mener, at der er alt for kort tid til, at aftalen føres ud i livet
866
4:30 min
"IBM trænger til at få en lille rystetur."

Meldingen er klar fra Kent Petersen, formand i Finansforbundet, der dækker en stor del af de 54 danske it-medarbejdere i Nordea, som 1. februar bliver outsourcet til IBM.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer