Artikel top billede

Jesper sidder med ansvaret for alle softwarelicenser hos Velux: ”Det er sværere, end de fleste gør sig forestillinger om"

Interview: I otte år har Jesper Beck Lassen arbejdet med at holde styr på et softwarelandskab hos Velux, der består af 3.500 forskellige versioner fordelt på 1.000 forskellige producenter. En af de vigtigste forudsætninger er at have ledelsens opbakning - også selvom, der ikke lander store millionbesparelser hvert år.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan oplever Jesper Beck Lassen rollen som software asset manager
  • Derfor er software asset management svære end de fleste forestiller sig
  • Derfor skal man passe på med bare at forvente besparelser hvert år
  • Her er hans gode råd til at fastholde kontrollen med software i virksomheden
1.353
7 min
For virksomheder, der endnu ikke for alvor er begyndt en arkæologisk softwareudredning, er det ikke ualmindeligt, at en enkel mand kan hive millioner ud af softwarebudgettet her og der og stolt gå op til CIO, CFO eller CEO med en pæn pose millioner.

En mand, der kender til arbejdet med at få styr på bunkerne af software og licenser, er

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer