Artikel top billede

Politiet erkender problemer med anmeldelsesportal: “Ellers må man jo printe det ud eller tage det med på en USB-stik og aflevere det fysisk til politiet”

Portalen til at anmelde it-kriminalitet til politiet er ikke god nok. Det erkender politiet, der regner med at have en ny portal klar ved udgangen af 2018.

Premium Kun for abonnenter
Mulighederne for at anmelde it-kriminalitet er ikke gode nok i dag. Så klar er meldingen fra politet selv, der er klar med en ny anmeldelsesportal inden 2019.

Det sker efter, at Computerworld har fortalt, hvordan it-chef i Aarhus Businesss College, Thomas Friis Poulsen, er utilfreds med, at han ikke kan aflevere logfiler til politiet efter et hack.

Det kan du læse mere om her: It-chef Thomas Friis Poulsen har forgæves forsøgt at anmelde hack til politiet: "Det her gider jeg simpelthen ikke igen. Det er en fornærmelse mod den viden, jeg har."

Kritikken får opbakning fra formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, der også undrer sig over, at man ikke kan vedhæfte filer på en sikker måde.

Niels Denny Sørensen, der er operativ chef hos NC3, Rigspolitiets enhed mod cyberkriminalitet, erkender

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer