Artikel top billede

Foto: Kim Stensdal (Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Afsløring: Kapitalfond forsøgte at sælge EG for milliarder - nu prøver den igen

Danske Axcel forsøgte sidste år at komme af med it-kæmpen EG, uden held. Alvorlige problemer med et offentligt it-projekt har efter alt at dømme udskudt planerne om et milliardsalg af virksomheden - indtil nu.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, at EG ikke bare er ved at blive solgt, men faktisk blev forsøgt solgt allerede sidste år.
  • En gennemgang af EG's rejse mod et salg.
1.642
8:15 min
Rygterne om, hvorvidt EG var til salg, har længe floreret i it-branchen. Pengetanken Axcel, der ejer EG, begyndte dog først i foråret 2018 at lufte muligheden for, at det nu var på høje tid at overveje et salg af EG.

Men Computerworld kan nu afsløre, at Axcel allerede sidste år ivrigt forsøgte at afsætte den danske it-kæmpe.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel