Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

KMD's farvel til tryghedsaftaler kan få store konsekvenser: "Det er klart mere interessant at opsige sådan en aftale, hvis man forventer, at der kommer afskedigelser i den nærmeste fremtid"

Interview: KMD har opsagt to tryghedsaftaler med selskabets medarbejdere, og det er ganske atypisk, mener arbejdsmarkedsforsker Bent Greve. "Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke tager de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor opsigelsen af tryghedsaftalerne tyder på, at den forventede fyringsrunde skal gennemføres så billigt som muligt, ifølge professor Bent Greve
  • Få forklaringen på hvorfor Bent Greve mener, at tryghedsaftaler kan være en konkurrencefordel
684
3:30 min
"Det sender et signal om, at når krisen kradser, tager man ikke de pæne tanker om virksomhedens sociale ansvar så alvorligt, som man gør i perioder, hvor det går godt."

Sådan lyder vurderingen fra Bent Greve, arbejdsmarkedsforsker og professor ved Roskilde Universitet.

Meldingen kommer som en reaktion på, at KMD kort før indgåelsen af en stor millardstor aftale med IBM, der samtidig overflytter 300 ansatte, har opsagt såkaldte tryghedsaftaler for en del af medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: KMD opsagde tryghedsaftaler med medarbejderne få måneder før 300 medarbejdere blev outsourcet til IBM

Aftalerne ville sikre medarbejderne en særlig godtgørelse, hvis de blev fyret for såkaldt "overtallighed" i forbindelse med virksomhedsoverdragelsen.

Ifølge Bent Greve er KMD’s ageren

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning