Artikel top billede

Søren Drewsen, administrerende direktør hos EET Group, varsler flere store opkøb for it-distributøren i det kommende år. (Foto: Christoffer Lund-Hansen.)

Efter vilde 45 opkøb på 19 år: Nu går danske EET på jagt efter de helt store firmaer

Interview: EET Group opruster forud for en række store europæiske opkøb og hyrer dedikeret opkøbschef, der kun får til at opgave at købe op. "Vi kigger efter større opkøb. Vi har gennemført en række mindre opkøb tidligere, men nu prøver vi at tage de større opkøb," fortæller topchef Søren Drewsen til Computerworld.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvem EET Groups nye opkøbschef er
  • Læs hvilke virksomheder EET Group vil opkøbe fremover
  • Find ud af hvordan selskabet arbejder med opkøbstrategien
  • Indblik i hvor stort et pres centrallageret i Ballerup kan håndtere
1.229
6:15 min
45 opkøb på 19 år er ikke nok til at stille opkøbssulten hos den danske it-distributør EET Group.

Tværtimod intensiverer virksomheden sit fokus på opkøb og har nu hyret en dedikeret opkøbschef.

Navnet på EET Groups nye opkøbsspecialist er Jens Jakob Zahle. Han har fået titlen Head of M&A and strategy.

Han har tidligere stået for opkøbene hos både ISS og Falck.

Opgaven er simpel: EET Group skal fremover gennemføre færre, men væsentligt større, opkøb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel