Artikel top billede

Jess Julin Ibsen er ny administrerende direktør hos Itadel. (Foto: Jørgen True)

Ny Itadel-boss vil ændre virksomheden: ”Vi skal agere anderledes og hurtigere”

Interview: Det bliver Jess Julin Ibsen, der skal transformere Itadel fra at være et klassisk hostingselskab til også at være en it-service leverandør. "Den største udfordring bliver at vende opfattelsen hos kunderne af, at vi er en hosting-virksomhed til, at vi kan noget mere end bare at levere rå infrastruktur," spår den nye topchef.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan det "nye" Itadel skal være
  • Find ud af hvordan selskabet skal ændre sig
  • Få indblik i succeskriterierne for Itadel
  • Se hvor virksomheden skal være om et år
828
4:15 min
Jess Julin Iben er ny topchef hos hostingselskabet Itadel, det tidligere TDC Hosting, og foran ham venter den store opgave at skulle transformere virksomheden.

Fremover skal selskabet ikke være kendt for at være en hosting-virksomhed, men derimod være en it-service leverandør.

Det kræver, at selskabet og dets medarbejdere i højere grad skal have kunden i fokus.


Læs også: Hosting-kæmpe fyrede direktør for en måned siden: Her er selskabets nye topchef

Derfor bedyrer han ændringer i den måde, som virksomheden og de ansatte skal tænke på.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer