Både multimedieskatten og iværksætterskatten bliver afskaffet

Dyrere rødvin og skat på luftforurening skal skaffe pengene i stedet.

Statsminister Helle Thorning-Schmidt offentliggjorde i går hovedpunkterne i den nye regerings politik. På side 10 i dokumentet kan man læse, at R-S-SF-regeringen med et enkelt hug afskaffer to af de mest forhadte og udskældte opfindelser i nyere skattehistorie, nemlig multimedieskatten og iværksætterskatten.

De indtægter, som staten mister ved afskaffelsen af multimedieskatten, skal findes ved at gennemføre skatte- eller afgiftstigninger andre steder. Det samme gælder iværksætterskatten, hvis afskaffelse skal finansieres fuldt ud, understreges det.

De nye skatter, der skal betale for multimedie- og iværksætter-skattens afskaffelse, kan ifølge dokumentet være forhøjelse af afgifter på cigaretter, usunde fødevarer og øl og vin, afskaffelse af fradrag for sundhedsforsikringer, begrænsning af fradrag for store pensionsindbetalinger og afgift på luftforurening.

Multimedieskatten er mange gange blevet beskyldt for at bremse digitaliseingen, fordi danskere, der tager arbejdsgiverbetalte redskaber som pc og telefon med hjem, beskattes af dem. Aktuelt beskattes man af 1500 kroner om året.

Iværksætterskatten betyder, at investorer og iværksættere, som ejer mindre end 10 procent af en virksomhed, bliver beskattet med yderligere 25 procent i forhold til, hvis ejerandelen er mere end 10 procent. Ejer man mindre end 10 procent af en virksomhed, bliver den samlede effektive skattesats 67 procent.

Det forhold har givet skatten dens kedelige øgenavn, og den har over en bred bank afholdt business angels fra at skyde penge i nye startups.

Ifølge en undersøgelse fra sidste år foretaget af Danish Venture Capital and Private Equity Association, har 65 procent af alle business angels droppet investeringer på grund af iværksætterskatten.

Præcist hvornår de to forhadte skatter bliver afskaffet, kan man ikke fortælle noget om i Skatteministeriet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job