Der er stor spænding omkring den kommende Fusion-processor fra AMD, som kombinerer cpu og gpu i samme enhed, og der har været spekulationer om, at den første hybrid-processor kan blive forsinket. Men på en konference i Taiwan har AMD nu lovet, at Fusion skulle blive færdig i midten af 2011. AMD er allerede begyndt at rundsende invitationer til en Fusion Developer Summit, der skal holdes den 13. til 16. juni næste år, kun en uge efter Computex.
Så det kunne tyde på, at den første Fusion-processor med kodenavnet Llano skal lanceres på Computex. Det store spørgsmål er så, om ydelsen i den nye cpu-gpu-hybrid er så god, at man faktisk kan undvære et grafikkort.
I Taiwan har AMD demonstreret en Llano-prototype med fire cpu-kerner og en integreret gpu i et Windows-system, hvor DirectCompute-regneydelsen er målt til 38 GFlops samtidig med at computeren udfører andre opgaver. Den teoretiske regneydelse oplyses til 400-500 GFlops. Det menes at gpu-delen bidrager med 320-460 GFlops, hvilket er omtrent på niveau med AMDs egen Radeon HD 5550 processor. Grafikkort med denne processor koster fra 400 kroner og opefter.
De nuværende Radeon-gpu'er fra AMD bruger 40-nm-teknologi, mens Llano har en strukturbredde på 32 nanometer. Ifølge AMD indeholder den kommende processor mere end én milliard transistorer. Det er også nødvendigt, for en Radeon HD 5550 gpu indeholder allerede 627 mio. transistorer og en Phenom II X4 indeholder 758 mio. transistorer.
Det store spørgsmål – om fusion-processoren betyder grafikkortets død – bliver først opklaret til næste år, men Intel er også på vej med en kombineret cpu-gpu-platform under navnet Sandy Bridge. I første omgang kan grafikydelsen nok kun måle sig med de billige grafikkort, men det kan ændre sig i kommende generationer.