Nyt buzzword: web-programmering med SOAP

Nu skal Microsofts programmører udvikle web-software med Simple Object Access Protocol (SOAP). Men også andre kan skrive distribuerede softwarekomponenter med SOAP protokollen.

Indhold

De store softwarefirmaer er på vej bort fra situationen, hvor programmørerne lavede ét program til ét styresystem, og som skulle køre på én maskine. Dagens orden for udvikling af software til pc´er hedder netværk. Programmerne skal kunne kommunikere over netværk, og de skal kunne samarbejde og koordinere afvikling på flere maskiner over netværk.

Udbredelsen af internet betyder, at stadig flere programmører skal skrive web-baseret software. Programmerne skal køre på web-servere og fungere op imod web-browsere. Disse programmer har mange hidtil skrevet i Java. Men specielt Microsoft har arbejdet på alternativer, som nu er på markedet.

Som vi skrev i artiklen: Dot Net - Microsofts kovending, så arbejder Microsoft med softwarekomponenter med internet som platform. Med .NET stategien har Microsoft bebudet et skift bort fra Windows pc´en som den tunge personlige klient. Den skal erstattes af internet som platform og en anvendelse af distribuerede softwarekomponenter. Her bruger Microsoft netop SOAP som en protokol, der skal sikre sammenhængen henover nettet. SOAP og XML er platformen for denne strategi. SOAP indføres som et supplement til COM (Common Object Model), idet den giver adgang til effektiv opbygning af XML-baseret informationbehandling.

Hvad er SOAP?
SOAP, Simple Object Access Protocol, er en metode til at skrive programmer, der kører på forskellige computere over internet. Det er en simpel mekanisme til at håndtere strukturerede informationer mellem distribuerede programmer på internet.

Når der skal udvikles web-services, da specificerer SOAP, hvordan HTTP header og XML-fil skal programmeres, således at et program på en computer i nettet kan kalde et program på en anden computer og overføre information. SOAP fortæller også, hvorledes det kaldte program skal returnere et svar. Således giver SOAP anvisning på, hvordan man programmerer distribuerede softwarekomponenter.

Protokollen er baseret på XML (eXtensible Markup Language). XML er datasproget for håndtering af strukturerede informationer, som vi præsenterede i artiklen: XML giver data mening uden programmører.

Desuden er SOAP baseret på internettets protokoller. Specielt er den koblet sammen med HTTP (HyperText transfer Protocol), der er protokollen for World Wide Web. Dette betyder, at SOAP bliver en oplagt metode til at programmere web-services til internet.

Hvorfor SOAP?
SOAP er et must for programmører, der skal udvikle applikationer på Microsofts .NET platform. Men SOAP giver også programmøren hjælp til at sikre grundlaget for programmering af web-services på følgende punkter:

  • SOAP er uafhængig af platform og kan anvendes fra såvel Windows som for eksempel Linux

  • SOAP er programmering på netværk, og kobler specielt op til Word Wide Web protokollen (HTTP)

  • SOAP er konstrueret til arbejdsdeling, samt koordinering af strukturelle informationer (XML).

  • SOAP er simpelt og overskueligt

    Du kan altså hurtigt komme igang, du kan programmere på tværs af miljøer, og du spiller med de to store internet-standarder. Dermed giver SOAP på samme tid en tidsbesparelse for programmørerne, og en understøttelse af standarderne. Således at programmerne fungerer ude på nettet bagefter.

    SOAP fra Microsoft og IBM/Apache
    SOAP er udviklet af firmaerne Microsoft, DevelopMentor og Userland Software. Den er forelagt for organisationen Internet Engineering Task Force (IETF), således at den bliver en åben standard. Dermed er der basis for, at det bliver en generel standard på internettet. Microsoft har lavet en programpakke til programmører, der arbejder med deres værktøjer.

    SOAP er specielt vigtig for programmører i Microsoft miljøet, fordi Microsoft bruger SOAP til at bygge sammenhængen i deres .Net strategi. Men IBM har udviklet en version af SOAP for Java, hvorefter firmaet donerede koden til Apache Software foundation. Denne version, Apache SOAP er derefter videreudviklet af open source miljøet.

    I en artikel i morgen tirsdag 19 September fortæller vi, hvordan du kommer igang med SOAP.

  • Læses lige nu

      Netcompany A/S

      Linux Operations Engineer

      Nordjylland

      Netcompany A/S

      Network Engineer

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

      Københavnsområdet

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Digital transformation | København

      Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

      Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

      Sikkerhed | Online

      Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

      AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

      Digital transformation | København

      Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

      Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Marie Søndergaard

      Energinet

      Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

      Henrik Sandmann

      Infosuite A/S