Nyt buzzword: web-programmering med SOAP

Nu skal Microsofts programmører udvikle web-software med Simple Object Access Protocol (SOAP). Men også andre kan skrive distribuerede softwarekomponenter med SOAP protokollen.

Indhold

De store softwarefirmaer er på vej bort fra situationen, hvor programmørerne lavede ét program til ét styresystem, og som skulle køre på én maskine. Dagens orden for udvikling af software til pc´er hedder netværk. Programmerne skal kunne kommunikere over netværk, og de skal kunne samarbejde og koordinere afvikling på flere maskiner over netværk.

Udbredelsen af internet betyder, at stadig flere programmører skal skrive web-baseret software. Programmerne skal køre på web-servere og fungere op imod web-browsere. Disse programmer har mange hidtil skrevet i Java. Men specielt Microsoft har arbejdet på alternativer, som nu er på markedet.

Som vi skrev i artiklen: Dot Net - Microsofts kovending, så arbejder Microsoft med softwarekomponenter med internet som platform. Med .NET stategien har Microsoft bebudet et skift bort fra Windows pc´en som den tunge personlige klient. Den skal erstattes af internet som platform og en anvendelse af distribuerede softwarekomponenter. Her bruger Microsoft netop SOAP som en protokol, der skal sikre sammenhængen henover nettet. SOAP og XML er platformen for denne strategi. SOAP indføres som et supplement til COM (Common Object Model), idet den giver adgang til effektiv opbygning af XML-baseret informationbehandling.

Hvad er SOAP?
SOAP, Simple Object Access Protocol, er en metode til at skrive programmer, der kører på forskellige computere over internet. Det er en simpel mekanisme til at håndtere strukturerede informationer mellem distribuerede programmer på internet.

Når der skal udvikles web-services, da specificerer SOAP, hvordan HTTP header og XML-fil skal programmeres, således at et program på en computer i nettet kan kalde et program på en anden computer og overføre information. SOAP fortæller også, hvorledes det kaldte program skal returnere et svar. Således giver SOAP anvisning på, hvordan man programmerer distribuerede softwarekomponenter.

Protokollen er baseret på XML (eXtensible Markup Language). XML er datasproget for håndtering af strukturerede informationer, som vi præsenterede i artiklen: XML giver data mening uden programmører.

Desuden er SOAP baseret på internettets protokoller. Specielt er den koblet sammen med HTTP (HyperText transfer Protocol), der er protokollen for World Wide Web. Dette betyder, at SOAP bliver en oplagt metode til at programmere web-services til internet.

Hvorfor SOAP?
SOAP er et must for programmører, der skal udvikle applikationer på Microsofts .NET platform. Men SOAP giver også programmøren hjælp til at sikre grundlaget for programmering af web-services på følgende punkter:

  • SOAP er uafhængig af platform og kan anvendes fra såvel Windows som for eksempel Linux

  • SOAP er programmering på netværk, og kobler specielt op til Word Wide Web protokollen (HTTP)

  • SOAP er konstrueret til arbejdsdeling, samt koordinering af strukturelle informationer (XML).

  • SOAP er simpelt og overskueligt

    Du kan altså hurtigt komme igang, du kan programmere på tværs af miljøer, og du spiller med de to store internet-standarder. Dermed giver SOAP på samme tid en tidsbesparelse for programmørerne, og en understøttelse af standarderne. Således at programmerne fungerer ude på nettet bagefter.

    SOAP fra Microsoft og IBM/Apache
    SOAP er udviklet af firmaerne Microsoft, DevelopMentor og Userland Software. Den er forelagt for organisationen Internet Engineering Task Force (IETF), således at den bliver en åben standard. Dermed er der basis for, at det bliver en generel standard på internettet. Microsoft har lavet en programpakke til programmører, der arbejder med deres værktøjer.

    SOAP er specielt vigtig for programmører i Microsoft miljøet, fordi Microsoft bruger SOAP til at bygge sammenhængen i deres .Net strategi. Men IBM har udviklet en version af SOAP for Java, hvorefter firmaet donerede koden til Apache Software foundation. Denne version, Apache SOAP er derefter videreudviklet af open source miljøet.

    I en artikel i morgen tirsdag 19 September fortæller vi, hvordan du kommer igang med SOAP.

  • Læses lige nu

      Annonce

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Jura | København

      Compliance Day 2026

      Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

      Sikkerhed | Kongens Lyngby

      Årets CISO 2026

      Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

      Sikkerhed | Kongens Lyngby

      Hele Danmark øver

      Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

      Andreas Dyngberg Pedersen

      Norriq Danmark A/S

      Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

      Casper Voldstedlund

      Systematic A/S

      Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

      Nathalie Kajberg Knudsen

      Elbek & Vejrup A/S

      Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

      Johnny Krogsboll

      Arctic Wolf Networks