Minestryger kan løse kompliceret matematisk problem

Det lille computerspil Minestryger kan måske hjælpe med at løse et af matematikkens mest komplekse problemer.

Mange pc-brugere benytter spillet Minestryger til at koble hjernen fra efter en stressende arbejdsdag. Men nu har britiske matematikere kastet sig over en større version af det populære spil, der findes i alle udgaver af operativsystemet Windows.


Det hele startede med Richard Kaye, en matematik-professor ved University of Birmingham i England, som blev fascineret af spillet og opdagede, at Minestryger, i en større skala, har samme egenskaber som komplekse matematiske problemer.


Spillerens opgave er at rydde en spilleplade, der repræsenterer et minefelt. Et tal i hvert felt angiver, hvor mange miner der findes i de områder, som støder op til feltet.


Hvis det er muligt at finde en algoritme, der kan afdække alle mulige kombinationer af mine-placeringer i en større version af Minestryger, så har man samtidig løst det såkaldte "P versus NP" problem, mener Kaye.


Det matematiske problem har eksisteret uløst i 30 år, og Clay Mathematics Institute i Cambridge har udlovet 1 mio. dollar til den første person, som kan løse det.


Det er ikke kun abstrakte matematiske problemer, som kan løses med Minestryger. "Hvis der fandtes en effektiv måde at spille Minestryger, så ville det også være muligt at knække koder på en effektiv måde," siger Richard Kaye til Associated Press (AP).


(Kilde: CNN, Associated Press)

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos