Minestryger kan løse kompliceret matematisk problem

Det lille computerspil Minestryger kan måske hjælpe med at løse et af matematikkens mest komplekse problemer.

Mange pc-brugere benytter spillet Minestryger til at koble hjernen fra efter en stressende arbejdsdag. Men nu har britiske matematikere kastet sig over en større version af det populære spil, der findes i alle udgaver af operativsystemet Windows.


Det hele startede med Richard Kaye, en matematik-professor ved University of Birmingham i England, som blev fascineret af spillet og opdagede, at Minestryger, i en større skala, har samme egenskaber som komplekse matematiske problemer.


Spillerens opgave er at rydde en spilleplade, der repræsenterer et minefelt. Et tal i hvert felt angiver, hvor mange miner der findes i de områder, som støder op til feltet.


Hvis det er muligt at finde en algoritme, der kan afdække alle mulige kombinationer af mine-placeringer i en større version af Minestryger, så har man samtidig løst det såkaldte "P versus NP" problem, mener Kaye.


Det matematiske problem har eksisteret uløst i 30 år, og Clay Mathematics Institute i Cambridge har udlovet 1 mio. dollar til den første person, som kan løse det.


Det er ikke kun abstrakte matematiske problemer, som kan løses med Minestryger. "Hvis der fandtes en effektiv måde at spille Minestryger, så ville det også være muligt at knække koder på en effektiv måde," siger Richard Kaye til Associated Press (AP).


(Kilde: CNN, Associated Press)

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job