Minestryger kan løse kompliceret matematisk problem

Det lille computerspil Minestryger kan måske hjælpe med at løse et af matematikkens mest komplekse problemer.

Mange pc-brugere benytter spillet Minestryger til at koble hjernen fra efter en stressende arbejdsdag. Men nu har britiske matematikere kastet sig over en større version af det populære spil, der findes i alle udgaver af operativsystemet Windows.


Det hele startede med Richard Kaye, en matematik-professor ved University of Birmingham i England, som blev fascineret af spillet og opdagede, at Minestryger, i en større skala, har samme egenskaber som komplekse matematiske problemer.


Spillerens opgave er at rydde en spilleplade, der repræsenterer et minefelt. Et tal i hvert felt angiver, hvor mange miner der findes i de områder, som støder op til feltet.


Hvis det er muligt at finde en algoritme, der kan afdække alle mulige kombinationer af mine-placeringer i en større version af Minestryger, så har man samtidig løst det såkaldte "P versus NP" problem, mener Kaye.


Det matematiske problem har eksisteret uløst i 30 år, og Clay Mathematics Institute i Cambridge har udlovet 1 mio. dollar til den første person, som kan løse det.


Det er ikke kun abstrakte matematiske problemer, som kan løses med Minestryger. "Hvis der fandtes en effektiv måde at spille Minestryger, så ville det også være muligt at knække koder på en effektiv måde," siger Richard Kaye til Associated Press (AP).


(Kilde: CNN, Associated Press)

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S