Minestryger kan løse kompliceret matematisk problem

Det lille computerspil Minestryger kan måske hjælpe med at løse et af matematikkens mest komplekse problemer.

Mange pc-brugere benytter spillet Minestryger til at koble hjernen fra efter en stressende arbejdsdag. Men nu har britiske matematikere kastet sig over en større version af det populære spil, der findes i alle udgaver af operativsystemet Windows.


Det hele startede med Richard Kaye, en matematik-professor ved University of Birmingham i England, som blev fascineret af spillet og opdagede, at Minestryger, i en større skala, har samme egenskaber som komplekse matematiske problemer.


Spillerens opgave er at rydde en spilleplade, der repræsenterer et minefelt. Et tal i hvert felt angiver, hvor mange miner der findes i de områder, som støder op til feltet.


Hvis det er muligt at finde en algoritme, der kan afdække alle mulige kombinationer af mine-placeringer i en større version af Minestryger, så har man samtidig løst det såkaldte "P versus NP" problem, mener Kaye.


Det matematiske problem har eksisteret uløst i 30 år, og Clay Mathematics Institute i Cambridge har udlovet 1 mio. dollar til den første person, som kan løse det.


Det er ikke kun abstrakte matematiske problemer, som kan løses med Minestryger. "Hvis der fandtes en effektiv måde at spille Minestryger, så ville det også være muligt at knække koder på en effektiv måde," siger Richard Kaye til Associated Press (AP).


(Kilde: CNN, Associated Press)

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S