Klumme: Svaret på alting

Datoen i dag er blandt it-folkets bedste størrelser. Mogens Nørgaard har forklaringen.

Artikel top billede

I dag, søndag den 10. oktober d.h.å. 2010, er en mærkedag, idet 101010 - omregnet fra det binære talsystem til 10-talssystemet - bliver 42, som er svaret på livet, universet og alting.

Det var i hvert fald den sandhed Douglas Adams beskrev i sin bog ’The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy’, hvor det dog viste sig, at spørgsmålet faktisk var ’Hvad er ni gange seks?’, hvilket har ført til den meget logiske konklusion, at vores galakse regner i 13-talssystemet (Base13).

I øvrigt hedder bogen på dansk ’Håndbog for vakse Galakseblaffere’, hvilket er en noget bedre oversættelse end f.eks. dengang bogen ’Fahrenheit 451’ blev oversat til dansk og fik titlen ’232,8 grader Celsius’, hvilket ikke helt fængede (!) på samme vis.

Den største og bredeste og bedste og mest anvendelige måde at bruge dette magiske tal på, er at bruge det til alle de guesstimates, som vi IT-Kaj’er hele tiden bliver bedt om (af folk uden indsigt eller konkret viden) at give (til folk uden indsigt eller konkret viden).

Jeg har personligt brugt det rigtigt meget i de sidste 5-10 år.

”42”, svarer jeg altid kækt, ” – så nu skal vi bare finde ud af enheden…”.

Det virker fantastisk, fordi man på den måde er I GANG, har et KONKRET UDGANGSPUNKT, og samtidig en enorm SPÆNDVIDDE og BREDDE i udfaldsmængden, hvilket sætter gang i gruppens NETWORKING, INNOVATION, VÆKST (NIV), samt ikke mindst SYNERGI. Og pludselig er alt lettere og sjovere.

I det mikrobryggeri, jeg er medejer af, kalder vi også konsekvent eksperimentalbryg for ’42’, fordi vi ikke kan finde på navne til dem.

Det er fedt altid at have et svar, uanset hvad spørgsmålet er.

Men der er jo faktisk meget, der tyder på, at 42 ER svaret på mangt og meget. Ikke alene var Elvis 42 da han døde – det var hans far også. Det kunne antyde, at Elvis (og måske også hans far) lever i bedste velgående et sted i galaksen. Mere siger jeg ikke.

Det er bestemt heller ikke noget tilfælde, at det 42. grundstof (Molybdæn – Mo) bruges til ledninger til tyndfilmstransistorer til visse typer LCD-skærme.

Eller at min iPad får driver til dansk tastatur, når de kommer med deres OS i version 4.2.

Eller at tværsummerne af 101010 og 42 er jo lig med sex, hvilket alle IT-folk godt kan lide.

Eller at grænsen for hektarstøtte i EU er 42.

Eller at en kontanthjælpsmodtager i Danmark modtager 42 kroner om dagen.

Jeg har også først alt for sent fundet ud af, at jeg voksede op på Korsdalsvej 84 i Rødovre. Tænk at have TO svar med sig fra barndommen. En meget stor fordel i min senere konsulentkarriere, skulle jeg hilse at sige. Huset står tomt, hvis nogen er interesserede.

Og forleden aften, da jeg var inviteret til middag hos Sten Axelsen, i anledning af at PBS har droppet idéen om at tryne domænet nets.dk fra ham, gik det endeligt op for mig, at 42 med statsgaranti ER svaret.

Thi Sten er altid blevet kaldt Nets af sine venner (Sten stavet bagfra), og jeg behøver vel ikke fortælle jer, at han bor i nummer 24 på sin vej, vel?

Min gamle ven Dave Ensor skrev en bog for mange år siden, der endte med de kloge ord ”It really is absurdly difficult to fully meet totally unknown requirements”, men med universalværktøjet 42 er det blevet SÅ meget nemmere for os alle i IT-branchen.

God Søn42dag.

PS: 6 x 6 + 6 = 42. 7 x 7 – 7 = 42.
PPS: Afstand fra tastatur til det slutbrugerhovede, hvor mange fejl opstår? 42 cm.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse