Knas på TDC TV

TDCs bredbånds-tv, der for nyligt blev relanceret, er hurtigt løbet ind i problemer. De mange udgaver af ADSL skaber nemlig problemer for hinanden, og automatisk justering af hastigheden kan lamme modtagelsen af kabel-tv helt.

De mange typer af ADSL-produkter skaber problemer for hinanden ved TDC. En høj bredbåndsforbindelse er ingen garanti for, at TDC TV fungerer for kunderne. Tværtimod.

Faktisk er ADSL-kunder med professionelt bredbånd betalt af arbejdsgiveren værst stillet med hensyn til tv over kabel, for de højeste hastigheder har flest problemer.

Det skyldes TDCs forskellige it-systemer og udstyr på centralerne. Gert Rieder, direktør for TDC Privat, siger til Børsen, at man først vil tage sig af kunder med 512 Kbit til 2 Mbit, fordi det vil løse flest problemer først.

Problemet for de højeste hastigheder opstår, fordi TDCs centraler jævnligt kommunikerer med kundens udstyr for at justere hastigheden til det optimale. Den kommunikation fører til billedudfald, hvis kunden samtidig ser tv over kabel. Gert Rieder siger til Børsen, at det problem nok først bliver løst efter sommer.

Da TDC for tiden skruer op for hastigheden på bredbånd, kan almindelige kunder opleve, at deres hastighed når over 2Mbit og dermed løber ind i det samme problem for kabel-tv. Det fører til den paradoksale situation, at en kunde kan være nødt til at bede TDC om at sætte hastigheden ned, hvis de skal kunne se tv over bredbånd.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job