Actebis og Logitech tæsker alle andre på image

Danmarks it-forhandlere foretrækker musefirmaet Logitech frem for giganten HP.

HP er overraskende stødt fra tronen af Logitech. Det viser CRN's årlige image-undersøgelse, der kortlægger producenters og distributørers popularitet i it-salgskanalen.

Den store it-distributør Actebis har igen i år vundet forhandlernes gunst med en førsteplads i undersøgelsen.

Image-undersøgelsen viser desuden, at distributørerne holder deres image blandt de danske forhandlere, mens producenterne igen får skår i deres omdømme.

Det er tiende år i træk, at CRN og IFO lader danske it-forhandlere bedømme distributører og producenter. Igen i år har næsten 2500 forhandlere valgt at give deres besyv med. Det er imponerende i betragtning af, at itsalgskanalen i år er blevet mindre på grund af finanskrisen og den følgende konsolidering.

Med 2500 besvarelser er det en magtfuld tilkendegivelse om tingenes tilstand i kanalen. Forhandlerne bedømmer producenterne på 16 parametre mens distributørerne bedømmes på 17 parametre.

Actebis og Logitech kommer ud på toppen. Men bestemt bemærkelsesværdigt er det også, at forhandlerne belønner Microsoft for at sætte mere fokus på deres kanalpartnere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere