Torsdagstippet: Oprettelse af virtuelle drev

Mangler du et drev på din computer, så kan du nemt oprette et virtuelt drev. Se her hvordan du gør.

For mange er det rart at få et helt tomt drev og få et bedre overblik over placeringen af sine filer.

Men problemet er tit, at man ikke har nok partitioner.

For at skabe et nyt drev kræver det, at man tilføjer en ny harddisk i computeren eller formindsker en partition og opretter en ny ud fra den frigjorte plads.

En helt anden mulighed er dog at oprette et virtuelt drev, hvormed man opretter et drev udfor en mappe på et allerede eksisterende drev.

Det kan være smart at gøre, hvis man har en placering på computeren, som er besværlig at komme frem til, men man tit skal bruge til mange ting.

Det hele foregår ved hjælp af værktøjet SUBST på denne måde:

1. Tryk Windowstast + R
2. Indtast: SUBST drev:sti (f.eks. SUBST P: D:\Dokumenter)
3. ENTER

I det ovenstående eksempel oprettede vi et nyt virtuelt drev med bogstav P, som blev tilknyttet mappen Dokumenter på D-drevet.

Ved en genstart vil du opleve, at drevet forsvinder igen, så hvis du vil have, at det skal være permanent, kan dette være et problem.

Dette kan dog løses ved, at kommandoen udføres automatisk ved hvert logon.

Gør følgende:

1. Start en notesblok og indtast kommandoen fra før.
2. Gem filen som virtueltdrev.bat og placer den i mappen:
%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Hermed vil drevet komme frem, hver gang du logger på computeren.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve dette tip.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Monsalta ApS

    Full stack-udvikler

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S