Torsdagstippet: Oprettelse af virtuelle drev

Mangler du et drev på din computer, så kan du nemt oprette et virtuelt drev. Se her hvordan du gør.

For mange er det rart at få et helt tomt drev og få et bedre overblik over placeringen af sine filer.

Men problemet er tit, at man ikke har nok partitioner.

For at skabe et nyt drev kræver det, at man tilføjer en ny harddisk i computeren eller formindsker en partition og opretter en ny ud fra den frigjorte plads.

En helt anden mulighed er dog at oprette et virtuelt drev, hvormed man opretter et drev udfor en mappe på et allerede eksisterende drev.

Det kan være smart at gøre, hvis man har en placering på computeren, som er besværlig at komme frem til, men man tit skal bruge til mange ting.

Det hele foregår ved hjælp af værktøjet SUBST på denne måde:

1. Tryk Windowstast + R
2. Indtast: SUBST drev:sti (f.eks. SUBST P: D:\Dokumenter)
3. ENTER

I det ovenstående eksempel oprettede vi et nyt virtuelt drev med bogstav P, som blev tilknyttet mappen Dokumenter på D-drevet.

Ved en genstart vil du opleve, at drevet forsvinder igen, så hvis du vil have, at det skal være permanent, kan dette være et problem.

Dette kan dog løses ved, at kommandoen udføres automatisk ved hvert logon.

Gør følgende:

1. Start en notesblok og indtast kommandoen fra før.
2. Gem filen som virtueltdrev.bat og placer den i mappen:
%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Hermed vil drevet komme frem, hver gang du logger på computeren.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve dette tip.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura