Torsdagstippet: Oprettelse af virtuelle drev

Mangler du et drev på din computer, så kan du nemt oprette et virtuelt drev. Se her hvordan du gør.

For mange er det rart at få et helt tomt drev og få et bedre overblik over placeringen af sine filer.

Men problemet er tit, at man ikke har nok partitioner.

For at skabe et nyt drev kræver det, at man tilføjer en ny harddisk i computeren eller formindsker en partition og opretter en ny ud fra den frigjorte plads.

En helt anden mulighed er dog at oprette et virtuelt drev, hvormed man opretter et drev udfor en mappe på et allerede eksisterende drev.

Det kan være smart at gøre, hvis man har en placering på computeren, som er besværlig at komme frem til, men man tit skal bruge til mange ting.

Det hele foregår ved hjælp af værktøjet SUBST på denne måde:

1. Tryk Windowstast + R
2. Indtast: SUBST drev:sti (f.eks. SUBST P: D:\Dokumenter)
3. ENTER

I det ovenstående eksempel oprettede vi et nyt virtuelt drev med bogstav P, som blev tilknyttet mappen Dokumenter på D-drevet.

Ved en genstart vil du opleve, at drevet forsvinder igen, så hvis du vil have, at det skal være permanent, kan dette være et problem.

Dette kan dog løses ved, at kommandoen udføres automatisk ved hvert logon.

Gør følgende:

1. Start en notesblok og indtast kommandoen fra før.
2. Gem filen som virtueltdrev.bat og placer den i mappen:
%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

Hermed vil drevet komme frem, hver gang du logger på computeren.

Det er naturligvis på eget ansvar at prøve dette tip.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil