Avatar billede Microsoft44 Nybegynder
04. maj 2011 - 17:03 Der er 5 kommentarer

Virus på facebook

Hej ekspert.
Der er bredt sig en ny virus på facebook. Det er et link der hedder "Barack Obama Clinton skandale" hvor man kan se en 'video af hans død'. Hvad gør man, hvis man har trykket på det? Der er lige blevet sendt en kæde afvarsel til alle på facebook, om at hvis man trykker på dét, så vil den stjæle din info, invadere dit system og lukke den ned.. Hvad gør jeg for at fjerne det??
Avatar billede zetto123 Nybegynder
04. maj 2011 - 17:32 #1
lol hvor har du det fra?
og hvorfor har alle jeg kender så ikke fået en advarsel?
Avatar billede store-morten Ekspert
04. maj 2011 - 19:15 #3
Ny trojaner udnytter Osamas død:
http://sikkerhed.tdc.dk/publish.php?id=29025

Følg evt. med her:
http://sikkerhed.tdc.dk/
Avatar billede niels95 Nybegynder
07. maj 2011 - 23:19 #4
Hvis du har norton internet security 2011 kan du nemt få den til at scanne din facebook. Ellers ville den barske måde være, at du simpelthen sletter din profil, og laver et nyt.
Avatar billede niels95 Nybegynder
19. februar 2012 - 13:57 #5
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester