Matematikopgave om udregning af en kilopris.
Hejsa. Jeg sidder fast i en opgave i min matematikaflevering, og jeg håbede derfor, at jeg kunne få lidt hjælp her.Opgaven lyder således:
En butik sælger slik til en ekstra billig kilopris, hvis man også har købt en pose gulerødder.
En pose gulerødder og 3 kg. slik koster 155 kr.
En pose gullerødder og 8 kg. slik koster 380 kr.
a) Bestem kiloprisen for slikket, samt prisen for posen med gulerødder.
Jeg er rimelig meget i tvivl om hvordan man gør.. håber at kunne få hjælp.
Tak på forhånd!